Lab Alley sells high-quality Acetone 99.5% Lab Grade. Our Acetone 99.5% Lab Grade is recommended for use in institutional labs for research and for training purposes. Owing to its grade, it is not recommended for use in the manufacture of food items, drugs, and medicines.
Lab Alley sells only the highest quality acetone and are the reliable choice for lab grade acetone. This product is in stock in multiple sizes ranging from 500 mL to 55 gallons, and by the pallet, all available for quick shipping. Orders are usually shipped in 24-48 hours.Â
Lab Alley sells high-quality Acetone 99.5% Lab Grade. Our Acetone 99.5% Lab Grade is recommended for use in institutional labs for research and for training purposes. Owing to its grade, it is not recommended for use in the manufacture of food items, drugs, and medicines.
Lab Alley sells only the highest quality acetone and are the reliable choice for lab grade acetone. This product is in stock in multiple sizes ranging from 500 mL to 55 gallons, and by the pallet, all available for quick shipping. Orders are usually shipped in 24-48 hours.
- Reagent
- Nail polish remover
- Plastics manufacturing
- Synthetic fiber industry
- Paint manufacturing
Product Information
| CAS | 67-64-1 |
|---|---|
| Synonyms | 2-propanone, Propanone, Dimethyl Ketone, Methyl Ketone, Dimethylformaldehyde, Pyroacetic Ether, Beta-Ketopropane, Dimethylketal. Chevron Acetone, Ketone Propane, Aceton, Pyroacetic Acid, Ketone |
| Assay | 99.5% min |
| PubChem ID | 180 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear Liquid |
| Odor | Sweet, Alcohol-like |
| Melting point | -94°C (-137 °F) |
| Boiling Point | 56 °C (133 °F) |
| Vapor pressure | 245.3 hPa (184.0 mmHg) at 20.0 °C (68.0 °F) |
| Specific gravity | Max 0.789 at 25°C |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 465 °C (869°F) |
| Molecular formula | C3H6O |
| Molecular weight | 58.08 |
| Acetone | Min 99.50 |
| Acidity as Acetic Acid | Max 0.0020 |
| Acidity or Alkalinity | Max 0.001 wt% as Ammonia |
| Aldehydes | 0.002% max |
| Autoship Available | Yes |
| Distilling Range | Max 1°C |
| Evaporation rate | Expected to be rapid |
| Flash Point | -20 °C (-4 °F) |
| Isopropyl Alcohol | 0.05% max |
| Limit of non-volatile residue | Max 5.0 mg/100mL |
| Methanol | 0.05% max |
| Readily Oxidizable Substances | 0.5% max |
| Residue after evaporation | Max 0.001% |
| Substances Reducing Permanganate | To pass Test |
| Titrabale acid | 0.0003 meq/g max |
| Titrabale base | 0.0006 meq/g max |
| Water | Max 0.50% |
















