-
This is a denatured alcohol histological grade, which contains up to 5% of denaturants isopropyl alcohol and methanol. This formulation is compliant with United States Title 27 of the Code of Federal Regulations, Section 21.151. Denaturants render denatured ethanol unfit for ingestion without otherwise interfering with ethanol chemistry.
At Lab Alley, we understand that high quality reagents are essential to the integrity of your laboratory and manufacturing projects. That’s why we believe you deserve to have full confidence in the quality of your reagents. Lab Alley provides high quality, reliable 190 proof denatured ethanol, ideal for your laboratory and manufacturing needs.
-
- Cleaner
- Solvent
- Reagent
- Research labs
- Histology labs
- Fuel additive
- Healthcare industry
-
Product Information
| CAS | 64-17-5 |
|---|---|
| Synonyms | 95% Denatured Ethanol, 190 Proof Ethyl Alcohol, Denatured Ethanol 190 Proof, Alcohol Reagent Denatured 190 Proof, 190 Proof 95% 3A, Ethanol/Methanol 5%, Denatured Ethyl Alcohol 190 Proof |
| Assay | 89.5-91.5% |
| PubChem ID | 702 |
| Grade | Histological Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Sweet, Alcohol-like |
| Boiling Point | (64.7 °C) at 1013 hPa |
| Vapor pressure | 169.3 hPa at 25 °C |
| Specific gravity | 0.810-0.812 |
| Auto-ignition temperature | 455 °C |
| Molecular formula | C2H5OH |
| Molecular weight | 46.07 |
| Acidity or Alkalinity | To Pass |
| Autoship Available | Yes |
| Flash Point | 9.7 °C at 1013 hPa |
| Isopropyl Alcohol | 4.0 – 6.0% |
| Methanol | 94.0 – 96.0% |
| Proof | Lot Analysis |













