-
Glycerin is found in large amounts in vegetable and animal fats. It appears as a colorless, odorless, syrup-like liquid at room temperature. It is a nonvolatile liquid with a pleasant taste and easily soluble in alcohol and water. It is naturally hygroscopic with a high boiling point at ambient conditions. Reagent Grade chemicals are also known as the American Chemical Society (ACS) Grade chemicals. On the basis of its high purity, our Glycerin, ACS Reagent Grade, ≥99.5% is a certified as the ACS Reagent Grade chemical. Lab Alley is selling its premium quality Glycerin, ACS Reagent Grade, ≥99.5% in the United States of America (USA) and highly recommends using it in food, medicines, and high-quality research labs.
-
- Solvent
- Toothpaste
- Shaving Cream
- Soap and Shampoo
- Softener and Moisturizer
-
Product Information
| CAS | 56-81-5 |
|---|---|
| Synonyms | Glycerol, Glycerin, Glycerine, 1,2,3-Propanetriol, Glycyl alcohol, Trihydroxypropane, Glyceritol, Propanetriol, Osmoglyn, Grocolene, Propane-1,2,3-triol |
| Assay | Min. 99.7% |
| PubChem ID | 753 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | Max. 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear |
| Odor | Mild/Characteristic |
| pH | 5.5-8.0 |
| Melting point | 18 °C (64.4 °F) |
| Boiling Point | 290 °C (554°F), decomposes |
| Vapor pressure | <0.01 hPa @ 20 °C |
| Solubility | Miscible |
| Auto-ignition temperature | 400 °C (752 °F) |
| Molecular formula | C3H8O3 |
| Molecular weight | 92.09 |
| Autoship Available | Yes |
| Chloride (Cl) | 10 ppm max |
| Diethylene Glycol | Diethylene glycol and ethylene glycol 0.1% max |
| Flash Point | 177 °C (350.6 °F) Cleveland Open Cup |
| Free Chlorine | 30 ppm max |
| Heavy metals | 2 ppm |
| Sulfate (SO4) | 0.00% |
| Viscosity | 1,300 mPa.s @ 20 °C |
| Water | 0.30 max |















