-
At room temperature, Isopropyl Alcohol, commonly known as Isopropanol, is a highly volatile, colorless liquid with a musty odor. Due to the trace concentration of water, the purity of 99.9+% renders it anhydrous. The solvents used for semiconductor and electronics manufacturing are commonly known as semiconductor grade solvents because they constitute metallic concentrations in parts per billion or trillion range. Isopropyl Alcohol, Electronic Grade / Semiconductor Grade, 99.9+% available at Lab Alley is obtained through several purification stages and can be safely used as cleansers and etchants in semiconductor or microprocessor production.
-
- Electronics
- Synthesis of semiconductor wafers
-
Product Information
| CAS | 67-63-0 |
|---|---|
| Synonyms | Isopropanol, 2-propanol, Isopropyl Alcohol, 2-hydroxypropane, Alkolave, Avantine, Hartosol, Dimethylcarbinol, Sec-propyl alcohol, Petrohol |
| Assay | Max 0.05 |
| PubChem ID | 3776 |
| Grade | Semiconductor/Electronic Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Odor | Alcohol-like |
| Melting point | -129.1 °F (-89.5 °C) |
| Boiling Point | 181.4 °F (83 °C) |
| Vapor pressure | 43.2 hPa (68 °F (20 °C)) |
| Density | 0.785 g/ml (77 °F (25 °C)) |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 750.2 °F (399 °C) |
| Molecular formula | C3H8O |
| Molecular weight | 60.1 |
| Acidity or Alkalinity | Max Acidity 0.2 ueg/g Max Alkalinity 0.1 ueg/g |
| Arsenic (As) | Max 0.01 ppm |
| Autoship Available | Yes |
| Cadmium (Cd) | Max 1 ppm |
| Calcium (Ca) | Max 1 ppm |
| Chloride (Cl) | Max 0.2 |
| Flash Point | 53.6 °F (12.0 °C) |
| Heavy metals | Max 0.2 ppm |
| Iron (Fe) | Max 0.1 ppm |
| Isopropyl Alcohol | Min 99.5% |
| Lead (Pb) | Max 1 |
| Magnesium (Mg) | Max 1 ppm |
| Phosphate (PO4) | Max 0.2 ppm |
| Residue after evaporation | Max 5 ppm |
| Sodium (Na) | Max 1 ppm |
| Water | Max 0.05% |













