Glacial Acetic Acid refers to water-free (anhydrous) Acetic Acid. The term Glacial is often used for organic compounds that form ice-like crystals at temperatures below freezing. Undiluted Acetic Acid is a colorless solid with a bitter taste at room temperature and is hygroscopic (water absorber) in nature.
The Glacial Acetic Acid available at Lab Alley is a high-quality reagent that has been certified by the United States Pharmacopeia (USP), and the National Formulary (NF), which makes it suitable for biological drug substances, dosage forms, compounded preparations, excipients, medical devices, and dietary supplements.
- Reagent
- Herbicide
- Botanical extraction
Product Information
| CAS | 64-19-7 |
|---|---|
| Assay | 99.5-100.5 wt% |
| Grade | USP/NF Grade |
| Color | Colorless |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear |
| Odor | Sharp/Vinegar |
| pH | 2 |
| Melting point | 16°C (61 °F) |
| Boiling Point | 117.9°C (244.2°F) |
| Vapor pressure | 15.2 hPa (11.4 mmHg) at 20.0 °C |
| Density | 1.049 g/mL at 25 °C |
| Solubility | Miscible |
| Auto-ignition temperature | 463 °C (867 °F) |
| Molecular formula | C2H4O2 |
| Molecular weight | 60.05 |
| Autoship Available | Yes |
| Chloride (Cl) | To Pass Test |
| Congealing Temperature | NLT 15.6°C |
| Flash Point | 39 °C (103°F) - Closed Cup |
| Readily Oxidizable Substances | To Pass Test |
| Sulfate (SO4) | To Pass Test |
| Vapor density | 2.1 |













